«خود زندگی نامه نوشت کوتاه» حشمت اله طبرزدی. بخش دوازدهم

by

ارتباط به فروهرها:

34- پیشتر گفته بودم که مباحث اردوی دانشجویی که در مهر یا شهریور 67 در مشهد برگزار کردیم و طرح همان مباحث در میتینگ ازادی در 29 مهر 76 در برابر دانشگاه نهران که سرفصل ان؛دوره ای شدن رهبری- پاسخگو بودن او و انتخاب رهبر به صورت مستقیم و رقابتی از سوی مردم بود،موجب حمله ی گروه فشار به اتحادیه گردید که ان حمله در 24 ابان صورت گرفت و من به شدت زخمی شدم. به دنبال این حمله و ضرب و شتم، زنده یاد داریوش فروهر اولین شخصیت از اپوزسیون بود که از طریق حزب ملت ایران ، این حمله را محکوم کرد و بیانیه اش را از طریق فردی به نام مقدم برای ما ارسال کرد و از همان زمان بنای دوستی ما با فروهر ریخته شد.
چند روز پس از این بود که همراه منوچهر محمدی ،دکتر جواد امامی، پرویز سفری و محمد معود سلامتی به دیدار فروهر رفتیم و در منزل ایشان به تبادل نظر پیرامون مسائل روز پرداختیم. در ان جلسه مشخص شد که دارای دیدگاههای مشترکی هستیم و به دنبال ، به دعوت اقای اسماعیل مفتی زاده از دوستان زنده یاد فروهر با همین ترکیب در ضیافت ناهار جناب مفتی زاده شرکت کرده و بنای ارتباط و دوستی ما مستحکم تر شد.زنده یاد فروهر و نیز پروانه ی فروهر از قاطعیت خوبی در راه مبارزه برخوردار بودند و در عین حال به اخلاق مبارزه نیز پایبند بودند. در وافع ارتباط تشکیلاتی ما با نیرو های ملی-مصدقی از همین جا ها شروع شد. اگرچه پیشتر از ان با زنده یاد محمد علی سفری پدر همرزممان پرویز سفری که از نیرو های مصدقی بود تماس هایی داشتیم و از طریق او با اقای مهندس امیر انتظام که در مرخصی از زندان بود مراوداتی داشتیم. به تازگی سفری و بهمنش به همراه ناصر طاهری اماده می شدند تا وکالت امیر انتظام را بپذیرند.
بنا براین ارتباط با این طیف از نیرو های ملی از اولین نتایج مواضع جدید ما و نیز حمله ی گروه فشار به اتحادیه و سرکوب ما از سوی حاکمیت بود. تقریبا همه ی این مسائل در نشریه ی ندای دانشجو درج گردیده است.

– تاسیس جبهه ی متحد دانشجوییsuf

در همان سال،چند برنامه و مناسبت مهم نیز پیش امد که نقش اتحادیه،گروه پیام دانشجو در این جریانات اهمیت داشت: الف:
با همکاری سه تشکل:1-اتحادیه ی اسلامی دانشجویان و دانش اموختگان دانشگاه ها و مراکز اموزش عالی به دبیر کلی من2 – گروه دانشجویان روشنفکر ایران به رهبری منوچهر محمدی و3 – سازمان ملی دانشجویان ، به رهبری کوروش صحتی دانشجویی ، «جبهه ی متحد دانشجویی » را برای اتحاد نیرو های ازادیخواه تشکیل دادیم.

تشکیل کمیته ی دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی

این در حالی بود که تاسیس کمیته ی دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، اولین تشکل دانشجویی و حقوق بشری پس از دهه ی شصت، تشکیل می شد که بدون لحاظ عقیده ی افراد زندانی از حقوق سیاسی-اجتماعی ان ها دفاع کرده و مهندس امیر انتظام را به عنوان نماد زندانیان سیاسی در ان دوره معرفی نمود، که کاری ابتکاری بود . نقش منوچهر محمدی در راه اندازی کمیته ی دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی و حمایت از امیر انتظام تاریخی بود. او توانسته بود بیش از 50 نفر از فعالین دانشجویی را در محل اتحادیه گرد اورد و با همکاری زارع زاده و مهاجری نژاد و اکبر محمدی ،این کمیته را راه اندازی نماید. در همین سال برای اولین بار کوی دانشگاه تهران به رهبری منوچهر محمدی و پشتیبانی خبری و تشکیلاتی اتحادیه و گروه دانشجویان روشنفکر به بهانه ی مسائل صنفی دست به تظاهرات زد که اغاز دور جدید فعالیت های جنبش دانشجویی مستقل از جناح های حاکم را نوید می داد.

چهاردهمین اردوی فرهنگی-سیاسی دانشجویان » زیر عنوان » جنبش دانشجویی و نهضت اصلاحی اخیر» برگزار شد. در این اردو زیر عنوان بالا که در ان زمان یک شعار رادیکال به حساب می امد،از همه ی تشکل های اپوزسیون برای سخنرانی دعوت شد و برای اولین بار پس از سرکوب دهه ی شصت ،بار دیگر به صورت رسمی و از سوی تشکلی که هنوز درون نظام به حساب می امد،مخالفین برای سخنرانی دعوت شدند. البته 2 خردادی ها در اعتراض به حضور اوپوزسیون در ترکیب سخنرانی ها از حضور در ان خود داری کردند.
زنده یاد دکتر پرویز ورجاوند از جبهه ی ملی، شهید داریوش فروهر از حزب ملت ایران، دکتر رییس دانا از کانون نویسندگان، دکتر توسلی از نهضت ازادی،اعظم طالقانی از جمعیت زنان انقلاب اسلامی ،دکتر نظام الدین قهاری از جاما ، محمد علی سفری از نویسندگان باختر امروز و از یاران دکتر فاطمی از جمله ی دعوت شوندگان بودند که همگی امدند اما دعوت از فروهر را به دلیل مخالفت وزارت کشور که توسط تاج زاده ،معاون سیاسی وقت ان وزارت خانه ،صورت گرفت،پس گرفته و از او پوزش خواستیم و با بزرگواری با ما برخورد نموده و شهید پروانه ی فروهر را به ان نشست فرستاد و این سخنرانی انجام نشد برگزاری این اجلاسیه با چنین ترکیبی از سوی ما خشم اقتدارگریان و واکنش منفی 2 خرداد ی ها را بر انگیخت. برای این که نوعی تابو شکنی در بین تشکل های اسلامی وفادار به نظام به حساب می امد.
درمورد این اجلاسیه در شماره ی 39 ندای دانشجو چنین امده است:
«اتحادیه ی انجمن های اسلامی دانشجویی،چهاردهمین اردوی فرهنگی-سیاسی دانشجویان را تحت عنوان «جنبش دانشجویی و نهضت اصلاحی اخیر مردم ایران «برگزار می کند. بنا به اخبار واصله در این همایش که قرار است از شنبه 4 مهر ماه سال جاری و از ساعت 3/30 بعد از ظهر در محل اتحادیه واقع در پل کریم خان-اول میرزای شیرازی برگزار شود از شخصیت های مختلف جناح های سیاسی مدافع اصلاحات دعوت شده است. در لیست مدعوین اسامی عبداله نوری،ابراهیم یزدی،داریوش فروهر،شاه حسینی،حشمت اله طبرزدی،ابراهیم اصغر زاده،حبیباله پیمان،خانم طالقانی،نظام الدین قهاری،ورجاوند،و اسد اله بیات به چشم می خورد. شایان ذکر است، جبهه ی متحد دانشجویی متشکل از سه تشکل، گروه دانشجویان روشنفکر ایران_سازمان ملی دانشجویان و دانش اموختگان ایران و اتحادیه ی انجمن های اسلامی دانشجویی دانش گا هها و مراکز اموزش عالی، برگزار کننده ی این برنامه هستند.»
لازم است اضافه کنم که منوچهر محمدی در این دعوت ها نقش اساسی و بلکه محوری داشت.او در این مرحله یکی از فعال ترین گروههای جنبش دانشجویی سکولار و مستقل را رهبری می کرد.

images.jpg-مصدق images (2) images (1) 1044188_495189937226403_1969726531_n (1) 5940_1205937389031_312507_n (1) Photo0703 Photo0706 Photo0700 Photo0702

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: