«خود زندگی نامه نوشت کوتاه» حشمت اله طبرزدی. بخش سيزدهم

by

میتینگ سیاسی 4/خرداد 77 در پارک لاله.-بخش اول.

35-برگزاری انتخابات شورا های شهر و استان برای اولین بار و نیز برگزاری مجلس خبرگان رهبری در همان سال بود.همین مناسب ها کافی بود تا جبهه ی متحد دانشجویی و اتحادیه خود را برای ادامه ی مبارزه ای اسخت اماده کنند. در 2 خرداد 77 سالگرد پیروزی محمد خاتمی از سوی جناح چپ و به ویژه با عنوان دفتر تحکیم وحدت، در دانشگاه تهران برگزار شد.در ان دوره جوانان گرایش زیادی به خاتمی پیدا کرده بودند و 20 ملیون رای به او جنبشی به نام» جنبش دوم خرداد» بر پا کرده بود. این گرایش ها به سوی تشکل هایی مثل دفتر تحکیم وحدت،سازمان مجاهدین انقلاب و روحانیون مبارز ،تانلد یا کانالیزه شد. هنوز حزب مشارکت به وجود نیامده بود و به همین دلیل تشکل های خط امامی از پیش موجود، این اقبال عمومی را مورد استفاده قرار دادند. البته همین تشکل ها و به ویژه دفتر تحکیم در پیروزی خاتمی نقش زیادی داشتند و بدون این که تشکل های چپ اسلامی و خط امام دهه ی شصتی که هر نوع انحصار طلبی وسرکوب و حتا نقش فعال در اعدام ها و بازداشت ها و شکنجه های دهه ی شصت را خود پایه گذاری کرده بودند،از مردم پوزش خواهی کرده یا خود را نقد کنند، در موضع رهبری جریان 2 خرداد قرار گرفتند و جامعه نیز به صورت پوپولیستی به دنبال ان ها به راه افتاد. در هر حال این تعامل های پوپولیستی در سالگرد 2 خرداد در دانشگاه نمود بارزی داشت. راهپیمایی بزرگی به طرف دانشگاه به راه افتاد که ما نیز در ان شرکت کرده بودیم. در ان راهپیمایی از تریبون رسمی، شعار های رسمی سر داده می شد اما جوانان به صورت خود جوش شعار هایی علیه مجلس پنجم و شخص ناطق نوری و شیخ محمد یزدی رییس وقت قوه ی قضاییه سر دادند. مثلا می گفتند: ناطق نوری نمیخوایم/مجلس زوری نمیخوایم.هم چنین علیه قوه ی قضاییه و شخص محمد یزدی شعار می دادند. اما در هر حال ریش و قیچی دست جناح چپ و دولت جدید بود و دفتر تحکیم نیز صرفا در چارچوب همین جناح از حاکمیت عمل می کرد. موضع جبهه ی متحد دانشجویی اما یک موضع حمایتی/انتقادی بود و در عین حال که فعالانه به مبارزات مستقل از دولت ادامه می داد و پلاتفرم خود برای اصلاح قانون اساسی در جهت حاکمیت ملی و دموکراتیک را پی می گرفت، از شعار های خاتمی در جهت تامین جامعه ی مدنی و حقوق شهروندی نیز پشتیبانی می کرد.
یکی از اقدامات جدی ما در ان دوره طرح برگزاری انتخابات شورا ها ، قانونی که 16 سال تعطیل مانده بود ،به هدف توزیع قدرت در دست مردم و کاستن از انحصار قدرت در دست حاکمیت تمامیت خواه بود. به همین دلیل یکی از شعار ها یا بهتر بگویم از مطالبات اساسی خود را برگزاری انتخابات شورا ها به دست دولت دانستیم. در کنار این مطالبه ی اساسی، خارج نمودن خبرگان رهبری از روحانیون و شرکت دادن نمایندگان سایر صنوف و طبقات اجتماعی، در این مجلس از مطالبات اساسی ما در ان دوره بود. این امر به یک تابو تبدیل شده بود و طرح ان از سوی ما، به مثابه ی عدول از اسلام از جانب اسلام گراهای چپ و راست ، تلقی گردید. تنها رفسنجانی بود که پس از فشار های تبلیغی و به قصد انحراف در افکار عمومی از طریق تریبون نماز جمعه از مردم خواست تا در انتخابات خبرگان رهبری شرکت کنند و ان را تحریم نکنند تا بعدا خود خبرگان رهبری با تغییر ایین نامه ی داخلی، زمینه ی حضور نمایندگان سایر جریانات اجتماعی را فراهم سازند که هیچ گاه به این وعده ی خود عمل نکرد تا این که 15 سال بعد، خودش را نیز از رهبری ان مجلس کنار بگذارند. برای طرح این دو مطالبه ی اساسی و درست حدود 8 ماه پس از میتینگ 29 مهر 76 در برابر دانشگاه تهران که عرفی و مدنی شدن رهبری از طریق دوره ای شدن،پاسخگو یودن و انتخاب مستقیم و رقابتی شدن رهبری را خواستار شده بودیم،برگزاری میتینگ 4 خرداد 77 را به شرحی که خواهد امد در دستور کار قرار دادیم.انتخابات شوراها و از انحصار بیرون اوردن خبرگان رهبری ،محور اصلی این میتینگ دانشجویی بود.
جبهه ی متحد دانشجویی در همان روز ها از وزارت کشور درخواست برگزاری میتینگ کرده بود. وزارت کشور به مدیریت تاج زاده و عبداله نوری با برگزاری میتینگ جبهه ی متحد با توجه به سابقه ی میتینگ 29 مهر 76 با احتیاط برخورد کردند، اما مخالفت نکردند. به همین دلیل قرار شد میتینگ ما پس از سالگرد 2 خرداد و در 4 خرداد برگزار شود. جالب این جا است که وزارت کشوری ها برای کاستن از حساسیت های مربوط به این میتینگ که حتا نام ان نیز برای ان ها ترس افکن بود، به جای سر در دانشگاه که خواست ما و در عین حال، جایگاه سنتی میتینگ های دانشجویی و اعتراضی بود،پیشنهاد دادند تا در پارک لاله برگزار شود. در پاسخ به تاکید های زیاد ما می گفتند که اگر شما این میتینگ را در پارک لاله برگزار کنید این مکان نیز اعتبار سیاسی پیدا کرده و جایی چون ،هایت پارک لندن ،برای میتینگ های گوناگون خواهد شد. در هر حال ما مجبور به تمکین شدیم. به محض پذیرش اما برخی شخصیت های ملی که با ما در تماس بودند به سابقه ی این پارک که زمانی به پارک جلالیه معروف بوده و برگزاری میتینگ های جبهه ی ملی در ان اشاره می کردند. از دیگر سو ما نیز این فرصت را پیدا کردیم تا برای میتینگ 4/خرداد/77 در پارک لاله تبلیغ کنیم و به ویژه از مناسبت 2 خرداد برای تبلیغ ان بهره ببریم. دانشجویان و جوانان ابراز می داشتند که میتینگ اصلی نیز همین است و بود.برای این که در 4 خرداد 77 پارک لاله مملو از جمعیت شد تا ان جا که برخی از خبرگزاری ها اعلام کردند که نزدیک به 30 هزار دانشجو در میتینگ پارک لاله شرکت کردند .

 بخش سمت چپ تصویر مر بوط به گوشه ای از میتینگ پارک لاله در 4 خرداد 77

بخش سمت چپ تصویر مر بوط به گوشه ای از میتینگ پارک لاله در 4 خرداد 77

تصویری از میتینگ 4 خرداد 77 در روزنامه ی همشهری

تصویری از میتینگ 4 خرداد 77 در روزنامه ی همشهری

تراکت های تبلیغی میتینگ 4 خرداد 77 در پارک لاله.

تراکت های تبلیغی میتینگ 4 خرداد 77 در پارک لاله.

تراکت های تبلیغی میتینگ 4 خرداد 77 در پارک لاله.

تراکت های تبلیغی میتینگ 4 خرداد 77 در پارک لاله.

تصویری از پیام دانشجو با قطع کوچک در ابان 75

تصویری از پیام دانشجو با قطع کوچک در ابان 75

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: