«خود زندگی نامه نوشت کوتاه» حشمت اله طبرزدی. بخش چهاردهم

by

میتینگ 4/خرداد/ 1377 بخش دوم.

36- به محض شروع میتینگ قانونی،با وجود این که حضور نیروی انتظامی در پارک پر حجم بود اما گروه انصار حزب اله و دوستان اله کرم و ده نمکی به دانشجویان حمله ور شدند که البته دانشجویان نیز از خود واکنش نشان داده و برای اولین بار گروه فشار را سرجای خود نشاندند. درگیری شدیدی به وجود امد و نیروی انتظامی نیز همزمان ساختمان اتحادیه در پل کریم خان را محاصره کرد و مانع از ورود و خروج از ان شد. بیم ان می رفت که در میتینگ کسی کشته شود اما خوشبختانه چنین نشد اگر چه روز بعد نشریان تیتر زدند : پارک لاله به خاک و خون کشیده شد.در این میتینگ گروه فشار با زنجیر به دانشجویان حمله ور شد و حتا یکی از اعضای این گروه از زیر چادر خود یک نارنجک صوتی در میان مردم پرتاب کرد. تعداد زیادی از دانشجویان مجروح شدند و عملا امکان برگزاری میتینگ غیر ممکن شده بود. دکتر امامی، منوچهر محمدی و پرویز سفری سخنان کوتاهی ایراد کردند اما برنامه نا تمام ماند و من نتوانستم در برنامه ی سخنرانی شرکت کنم اما حرف هایی که قرار بود مطرح کنم را از طریق نشریه ی ندای دانشجو منتشر نمودیم.

جالب تر این که خواست اصلی ما در ان میتینگ این بود که خبرگان رهبری از انحصار صنفی روحانیون و فقها خارج شود، شوراها تشکیل گردد . نظارت استصوابی لغو شود.این خواستی بود که اگر در ان زمان مورد حمایت 2 خردادی ها قرار می گرفت اتفاقات بعدی در سال 78 تا 92 و… نمی افتاد. بنابراین تا ان مرحله 2 پیشنهاد اصولی در حوزه ی اصلاح شرایط رهبری( در میتینگ 29 مهر 76) و اصلاح ترکیب خبرگان رهبری و خارج کردن ان از دست فقها و شورای نگهبان (در میتینگ 4 خرداد 77) از سوی اتحادیه و شخص من ارایه شد اما از سوی حکومت مورد سرکوب و از سوی 2 خردادی ها مورد بی توجهی قرار گرفت.

شگفت انگیز این است که هر دو پیشنهاد به نحوی مورد توجه رفسنجانی قرار گرفت. برای این که او در هر دو مورد درگیری ها را مورد بهانه قرار داد و به نحوی محتاطانه موضع گیری کرد. در مورد اولی در نماز جمعه ی اخر ابان 76 در خطبه ی نماز جمعه پیرامون ولایت مطلقه ی فقیه حرف زد و در مورد خبرگان رهبری نیز گفت که خود خبرگان می تواند در مورد تغییر شرایط و ایین نامه اش تصمیم بگیرد. اگر چه هیچ گاه نگرفت و احتمالا نتوانست.

من در همان دوره نامه ای خطاب به خامنه ای نوشتم و اعلام کردم «که خبرگان رهبری از انحصار روحانیون خارج شود» و متن این نامه در ندای دانشجو شماره ی 39 درج گردید. در بخشی از ان نامه اورده بودم: «…عقیده ی شخص حقیر بر این است که با توجه به هندسه ی نظام جمهوری اسلامی که بر ارای احاد شهروندان ،شورا و مشارکت عمومی، احترام به ازادی ها ، تفکیک قوا و در یک کلمه جمهوریت قرار دارد از اقداماتی که به بهانه ی حفظ اسلامیت تلاش می کنند مردم را از حقوق خود محروم سازند جلوگیری شود و این مهم نیز در حال حاضر فقط از عهده ی رهبری برخواهد امد.

رهبری معظم نیک می دانند که همین مردم مسلمان ایران با استفاده از حقوق قانونی خود در 2 خرداد 1376 گرایش قاطع خود را در مسائل کشور بیان کردند. عده ای -اقلیت- ممکن است گمان کنند که این ملت اشتباه رفته است! حال چنان چه این تحلیل درست هم باشد ایا اقلیت وظیفه دارد که با زور و جبر و ممنوعیت به زعم خودش از تکرار اشتباه جلوگیری کند؟ ایا پیامبر خدا (ص) چنین وظیفه ای برای خود قایل بوده است که این کاسه های داغ تر از اش در صدد ان هستند؟

این درست است که اگر ایین نامه ی فعلی خبرگان در جهت اصول 56، 6 و 7 و نیز سایر اصول اصلاح شو.د تا غیر از مجتهدین و روحانیون ،خبرگان از سایر اقشار نیز بتوانند کاندیدا بشوند و یا چنا نچه یررسی صلاحیت مجتهدین از عهده ی شورای نگهبان خارج و بر عهده ی مراجع ذی صلاح قرار داده شود،ترکیب فعلی خبرگان برهم خواهد خورد. اما در عوض ضمن این که ملت از حقوق قانونی خود استفاده کرده و بیش از 30 میلیون در انتخابات خبرگان رهبری شرکت می کنند، تقویت نظام ومنافع ملی تامین می شود.

این جانب و سایر دوستان و گروه های دانشگاهی و دانشجویی بنا به شناختی که از شخصیت علمی،فرهنگی و معنوی حضرت عالی در طول بیش از دو دهه ی گذشته کسب کرده ایم بر این باور هستیم که جناب عالی هیچ گرایشی برای حضور دورهای دیگر در قدرت و مسئولیت رهبری نداشته در عین حال عده ای تلاش می کنند برای منافع گروهی خود،حمایت از جناب عالی را بهانه قرار بدهند تا ترکیب فعلی خبرگان حفظ شود حتا اگر به قیمت عدم شرکت اکثریت مردم در این انتخابات تمام شود.

چرا نباید اجازه بدهند در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ،همان گونه که در انتخابات ریاست جمهوری انجام گرفت خواسته های خود را در انتخابات بیان کردند حتا رهبر اینده ی خود را انتخاب کنند؟ایا اگر مردم در چارچوب همین قانون دست به انتخابا جدید زده و بتوانند خواسته های خود را محقق کنند پسندیده تر خواهد بود یا این که شرایط به گونه ای پیش برود که زمینه برای تغییرات یا تحولات غیر قابل کنترل به وجود اید؟…» این نامه که تصویر ان را در همین بخش خواهید منتشر شد اما هیچ ترتیب اثری ندادند و معلوم می شد که ما در اشتباه بودیم و ایشان و دوستانش در خبرگان رهبری به هیچ وجه قصد واگذاری قدرت را ندارند و واگذار نکردند.

میتینگ 4/ خرداد 77 یک بار دیگر توانمندی جنبش دانشجویی برای رهبری یک حرکت قدرتمند اما مسالمت امیز به سمت اصلاح طلبی با شعار های معین و پلاتفرم روشن را نشان داد. مشروط کردن قدرت ولی فقیه، لغو نظارت استصوابی و توزیع عادلانه ی قدرت به نفع طبقات گوناگون اجتماعی و نقد عملکرد نهاد های انتصابی از موارد روشن در این حرکت اصلاحی بود که متاسفانه از سوی حاکمیت مورد بی توجهی قرار گرفت و اصلاح طلب ها نیز به ان توجهی نداشتند. از دیگر سو توان ما نیز به ان اندازه نبود که جنبش اجتماعی قدرتمندی متناسب با طرح ان خواسته ها به وجود بیاوریم که تضمین کننده ی ان خواسته باشد و به همین دلیل از میتینگ های دانشجویی نتیجه ی معینی به سمت عملی کردن ان مطالبات ، حاصل نشد.

در نامه ی طبرزدی خطاب به خامنه ای شرح خلاصه ای از وقایع ان زمان تا تاریخ نگارش نامه امده است که مطالعه ی ان را به نسل جوان توصیه می کنیم.

تصویر 1 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 1 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 2 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 2 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 3 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 3 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

 

تصویر 4 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 4 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 5  نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 5 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 6 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 6 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 8 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 8 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 9 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

تصویر 9 نامه ی من به خامنه ای در سال 77.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: