درماندگی جمهوری اسلامی در پرونده ی هسته ای

by

اگر چه من بر این باور نیستم که رژیم جمهوری اسلامی در معامله ی هسته ای که با امریکا انجام داد ، جام زهر هسته ای را بالا کشید اما بر این باورم که در این معامله،به نحوی دنباله روی امریکا شد.در هر حال، تحریم های هسته ای بر گرده ی رژیم فشار اورد و می رفت تا کمر او را خم کند. به همین دلیل خامنه ای پیش از اوردن حسن روحانی، مذاکرات پنهانی را با امریکایی ها شروع کرده بود و به شدت نیاز داشت تا پرزیدنت امریکا با او همکاری کند. اوباما نیز چند نامه ی محرمانه به خامنه ای نوشت و به او قول داد که در پی تغییر رژیم نیست و حتا نقض حقوق بشر توسط حکومت خامنه ای را نادیده گرفت تا به او اطمینان بدهد، به دنبال معامله ی خوب با خامنه ای است.
در این مدت 2 سال، دولت روحانی زیر نظر مستقیم خامنه ای مذاکره برای معامله ی خوب را پیش برد و اگر چه برنامه ی هسته ای رژیم اسلامی حاکم بر ایران مهار و محدود شد اما در هر حال، معامله ای صورت گرفت تا موجودیت رژیم توسط مردم ایران در خطر نیفتد. این مسئله مهم ترین امتیازی بود که خامنه ای به دست اورد. برای این که هنوز می تواند ادعا کند، این امریکا بود که در برابر رژیم اسلامی کوتاه امد و در عین حال خیال او راحت شد که با شورش های خیابانی رو برو نخواهد شد و از این بابت باید ممنون شیطان بزرگ باشد!


ولی او اینک با کنگره ی امریکا رو برو است و جمهوری خواهان بنا ندارند، بر اقدامات سهل انگارانه ی حسین باراک اوباما در برابر خلیفه ی مسلمین حاکم بر ایران، کوتاه بیایند. از این رو است که رژیم اسلامی حاکم بر ایران به شدت درمانده شده و نگران است که مبادا، جمهوری خواهان، این معامله را به هم بزنند و شیشه ی عمر رژیم در دست مردم ایران، فشرده و بلکه شکسته شود. هارت و پورت های هر از چند گاه خامنه ای در برابر امریکا ،نوعی سیاه بازی است و مصرف داخلی دارد. او فقط چشم به کنگره بسته که چه خواهد کرد و البته شو های خیابانی برخی گروههای حامی روحانی و جمهوری اسلامی در پشتیبانی از این معامله، هیچ تاثیری در سیاست کنگره و قدرت های پشت پرده در امریکا ندارد.
اگر این معامله در نهایت عملی شود و اتفاق ویژه ای در عمل نیفتد،خامنه ای و رژیم زیر اراده اش، اگرچه امکان دوام بیشتری خواهد داشت،اما عملا در مسیری قرار خواهد گرفت که امریکایی ها ان را اسفالته کرده اند.برای این که این معامله در شرایط بحرانی برای حکومت اسلامی،جوش خورده است.در مورد مسئله ی حقوق بشر نیز، باید به اقدامات مردم ایران چشم داشت. برای این که نه امریکایی ها برای ما دل می سوزانند و نه خامنه ای و عوامل او حاضر به رعایت حقوق اساسی مردم ایران هستند.بارها تاکید کرده ام، پرونده ی هسته ای، مسئله ی رژیم با غرب است، اگر نیروی اجتماعی قدرتمندی وجود می داشت می توانست از شرایط موجود به نفع تعییر رژیم و حاکمیت دموکراسی سکولار و تحقق بی قید و شرط اعلامیه ی جهانی حقوق بشر استفاده ببرد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: