از توافقنامه ی ۱۰ حزب و تشکل استقبال می کنم.

by

۱۰ حزب و تشکل سابقه دار جمهوریخواه، طی صدور بیانیه ای شفاف و مترقی ،توافقنامه ای را امضا و اعلام کردند که از اصول ان توافقنامه، مواردی چون دموکراسی، التزام به اعلامیه ی جهانی حقوق بشر و الحاقیه های ان،سکولاریزم یا حکومت عرفی، جمهوری پارلمانی و غیر مرکزگرا، نفی هر گونه تبعیض زبانی،جنسیتی و مذهبی ،حقوق برابر اقوام یا ملل ایرانی ، مخالفت با اعدام،خشونت،شکنجه،سانسور،تفتیش عقیده، تاکید بر ازادی بیان،عقیده و مذهب، تشکیل حزب و تجمع،حق تعیین سرنوشت،تمامیت ارضی و استقلال سیاسی کشور و مراجعه به ارای عمومی به عنوان تنها و بالاترین مرجع برای مشروعیت سیاسی بود. قطعا برخی از اصول توافقنامه مثل نوع فدرالیزم که قومی یا جغرافیایی و ایالتی است، باید توسط مجلس موسسان تعیین شود ، اما کلیت توافق و اصول مورد پذیرش را دموکراتیک،ملی و مترقی می دانم.

تعدادی از همین احزاب در اتحادی به نام شورای دموکراسی خواهان نیز عضویت دارند و جبهه ی دموکراتیک ایران نیز افتخار ،همکاری با احزاب و تشکل های دموکراسی خواه در این اتحاد با اصول و مواضع مشابه در بیانیه ی توافق را دارد.

به عنوان دبیر کل جبهه ی دموکراتیک ایران،از توافق مذکور استقبال و بر مواضع شورای دموکراسی خواهان در اتحاد،تاکید دوباره می گذارم،و به احزاب و تشکل های جمهوری خواه که در دو اتحاد و توافق حضور داشته یا حضور ندارند، دو پیشنهاد مشخص دارم.

۱برای تشکیل الترناتیو ملی، ضمن حفظ مواضع ، با اقای مهندس حسن شریعتمداری و شخصیت های همراه در کمیته ی تدارک شورای مدیریت دوران گذار، پیمان ملی امضا کنند .این پیمان می تواند به گونه ای شفاف و جامع باشد که امکان حضور تشکل ها و شخصیت های ،مشروطه خواه نیز فراهم شود.متقابلا به کمیته ی تدارک شورای مدیریت دوران گذار ،پیشنهاد میدهم،ساز و کار شورا به گونه ای باشد که احزاب و تشکل ها نقش تعیین کنندگی داشته باشند.برای اینکه دموکراسی پایدار فقط به واسطه ی تشکل گرایی ممکن خواهد بود.

۲اتحاد،توافق،ائتلاف و شورا، امری لازم است اما کافی نیست. این ائتلاف ها ،زمانی تکمیل خواهد شد که احزاب،تشکل و شخصیت های تشکیل دهنده،برنامه ی روشن و زمانبندی شده ای برای تداوم،گسترش و رهبری مبارزات میدانی و جنبش قدرتمند اجتماعی داشته باشند.ائتلاف و اتحاد هر اندازه گسترده اما تا زمانی که مانیفستی برای تقویت جنبش اجتماعی و اعتراضی نداشته باشند،کار انها همچنان ناقص و بر روی کاغد خواهد ماند.بنابراین پیشنهاد دارم در کنار کار های تئوریک،برنامه ی عمل و پراتیک را نیز ارایه دهند. زیرا اینک ،معلم ها،کارگران،مال باختگان و کسبه در خیابان ها هستند و نیاز به پشتیبانی عملی دارند.

حشمت اله طبرزدی

دبیرکل جبهه ی دموکراتیک ایران

۲۶ ابانماه ۱۳۹۷ خورشیدی

@heshmattabarzadi

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: