چرا جنبش دانشجویی خاموش است

by

🆔حشمت اله طبرزدی

کسانی که به شکل صوری و تبلیغی به جنبش دانشجویی نگاه می کنند،بر این گمان هستند که گویا یک نیروی ذخیره درست مثل سربازها در پادگانها در دانشگاه خوابیده اند که در هر زمان اماده هستند تا بیرون بریزند و ۱۸ تیر ۷۸ یا ۱۶ اذر ۳۲ را بیافرینند!

جنبش دانشجویی در بستر معینی رشد می کند که از کلیت جامعه، جدا نیست.در واقع متعلق و بلکه معلول چندین گفتمان و کنش/واکنش اجتماعی است که مواردی از ان را بر می شمارم. @heshmattabarzadi

۱جنبش دانشجویی بدون وجود نهاد های دانشجویی مستقل از قدرت و ایدئولوژی حاکم،هویتی نخواهد داشت. پیش از انقلاب، این خلائ توسط ایدئولوژی های مبارز و مهاجم و با خلق ارمانهای واقعی یا اتوپیایی،پر میشد. اندیشه ی ازادیخواهی ناسیونال،مبارزه ی طبقاتی چپگرایانه و اتوپیاگرایی مذهبی،از کمینه توانایی برای حرکت بخشیدن به بخشی از جنبش،برخوردار بود. جنبش شیشه شکنی در سال ۵۶،عمدتا توسط دانشجویانی رهبری میشد که با مراکز تولید ارمان و انگیزه ارتباط داشتند.اینک و طی ۴۰ سال، این مرجع های تولید ارمان و تحرک، تا حدودی به ضد خود تبدیل شده است.

۲در سال های منتهی به سال ۳۲ ، فضای سیاسی نسبتا باز بود و امکان نهاد سازی وجود داشت.به ویژه در دوران نخست وزیری دکتر مصدق،این فضا کاملا مهیا بود . در سال ۵۶ نیز به دلیل طرح حقوق بشر کارتری، فضای دانشگاه به سرعت تغییر میکرد و امکان تشکیلات سازی وجود داشت. حتا در سالهای منتهی به ۷۸ و در دوران خاتمی ، تا حدودی فضای دانشگاه برای نهاد سازی مستعد بود و تشکل ها و نشریات دانشجویی،امکان تولید گفتمان و تشکیلات سازی داشتند.

۳علاوه بر امر گفتمان سازی و نهاد سازی که در سه مقطع پیش از ۱۶ اذر ۳۲، جنبش دانشجویی ۵۶ و جنبش دانشجویی ۱۸ تیر ۷۸ صورت گرفت، مسئله ی اقتصاد و موقعیت نسبتا تثبیت شده ی طبقه ی متوسط، از عوامل تاثیر گذار در فعالیت های ارمانگرایانه،ازادیخواهانه و عدالت جویی بود. برای اینکه،اگر چه ادعا میشود، جنبش دانشجویی خاستگاه طبقاتی ندارد اما این یک ادعای انتزاعی است. بلکه طبقه ی متوسط، خاستگاه و بستر اصلی این جنبش است.جمهوری اسلامی، طبقه ی متوسط را عملا به سمت طبقه ی فرو دست راند.

۴از دهه ی ۳۰ تا دهه ی ۷۰، هنوز هویت اجتماعی ایرانیان در مسیر معینی قرار داشت که فرایند مدرنیزاسیون را طی می کرد. اما رژیم طالبانی حاکم، با قلع و قمع فرهنگی که طی ۴۰ سال و توسط حکومت مذهبی در مواجهه با فرهنگ ایرانی و فرهنگ مدرن و جایگزینی انها با ارزش های ایدئولوژیک،مسخ شده و تحریف شده ، صورت گرفت، این روند را به کلی مخدوش کرد. اینک نسل جوان با سرگردانی و بلکه بی هویتی تاریخی دست و پنجه نرم می کند. پوچگرایی،ارمان ستیزی، سکس گرایی لگام گسیخته و بی بند باری مطلق،پناه بردن به مواد مخدر، لاقیدی مفرط جنسی، تقلید گری افراطی و سطحی نگری، بهترین سلاحی است که این نسل ، در مواجهه با فرهنگ و ضد ارزش های زوری و تحمیلی از سوی حاکمیت یافته است.در این مواجهه، ارمان مرده است و ارمانگرایان، منزوی هستند. یادم هست در مراسم خاکسپاری زنده یاد مهندس امیر انتظام یکی از بانوان شاغل در دانشگاه تهران به سراغ من امد و با حسرت فریاد زد؛اقای طبرزدی دانشجو مرده است،امیدی نداشته باش.مخدر،سکس و بی ارمانی،دانشجویان را از درون تهی کرده است!

۵در هیچ دوره ای از تاریخ دانشگاه،تا این اندازه، سرکوب، کنترل و تفتیش و تهدید دانشجویان ، وجود نداشته است. سرکوب و کنترل سیستماتیک بر دانشگاه از طریق نهاد مدیریت،حراست،بسیج دانشجویی، فرستادن فله ای دانشجویان وابسته به دانشگاه برای سرکوب، مهار از طریق دفتر نمایندگی ولی فقیه و حتا با همیاری خانوادهها در کنترل فرزندان ، از ترس اخراج، دانشگاه را تا سر حد ،دبستان ،تقلیل داده است.

۶بنابر این، علل چند گانه ی بالا و علل دیگری که در این مقال،امکان بر شمردن نیست،موجب شده است تا جنبش دانشجویی از هر زمانی،بی انگیزه تر،فقیر تر، نحیف تر و کم تحرک تر شود.

تا جایی که این جنبش برای پا گرفتن،نیازمند این است که از سایر جنبش ها، کمک،انگیزه و حرکت بگیرد.

خیانتی که اصلاح طلبان از طریق پشت پا زدن به شعار های اصلاح طلبی یا پیروی از روحانی ، از سال ۷۸ تا کنون به جنبش دانشجویی کردند، خامنه ای و سپاه و اطلاعات، از طریق سرکوب عریان به این جنبش، نکردند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: